13 spôsobov ako využiť čiarový kód

15. marca 2021

Vynález čiarového kódu sa datuje na koniec druhej svetovej vojny. Jeho vynálezca Norman Woodland, však trošku predbehol dobu a preto jeho komerčné využitie nastalo až v sedemdesiatych rokoch 20. storočia. Ako prvý ho začali aktívne využívať americké supermarkety.

 

Prenesme sa do súčasnosti a čiarový kód už prešiel ďalším vývojom a jeho využitie už dávno prerástlo oblasť maloobchodu. Výroba, vývoj, doprava, internet čiarový kód je kľúčovým pre fungovanie a hladký chod procesov.

 

Podľa viacerých jeho jednoduchosť je aj jeho slabou stránkou. Počet informácií, ktorý ukrýva je obmedzený a preto bol vyvinutý jeho nasledovník QR kód, ktorý dokáže ukryť a poskytnúť viac informácií. Pozrime sa však spolu na to, či využívate potenciál čiarového kódu a jeho všetky možnosti.

 

Systém An systems implementuje čiarový kód vo viacerých oblastiach, o niektorých ste možno doteraz nepočuli alebo ich len nevyužívate.

Ukážme si teda 13 spôsobov ako využiť čiarový kód:

 

1. Evidencia viacerých čiarových kódov na produkte

Každá veľkosť, farba či varianta artikla môže mať jedinečný čiarový kód, alebo X čiarových kódov, interný, dodávateľský alebo iný.

 

2. Možnosť práce s rôznymi typmi čiarových kódov

Viaceré krajiny využívajú rôzne typy čiarových kódov. Každý z nich umožňuje uchovávať rôzne informácie. Využite preto všetky možnosti ako sú napr. EAN 13, EAN 8, CODE 128.


3. Preberajte kódy od dodávateľov

Čiarové kódy je možné preberať elektronicky od dodávateľa (EDI, importom) alebo generovaním vlastných čiarových kódov s vopred preddefinovaným typom a formátom. Ušetríte tak čas a tiež nie je potrebné tlačiť na všetko vlastné čiarové kódy.


4. Tlačte čiarové kódy priamo na etikety

Nikdy nebolo zefektívňovanie procesov jednoduchšie ako dnes. Tlačte etikety s čiarovým kódom priamo z ANS na tlačiareň etikiet alebo na klasickú tlačiareň vo formáte A4.


5. Tlačte etikety automaticky

Je možné tlačiť ľubovoľné typy etikiet viazané na skladovú kartu, alebo ľubovoľný doklad v systéme, ako napríklad príjem tovaru, presun, precenenie … . Pri tlači z dokladu sa z ANS vytlačí taký počet etikiet, koľko kusov položiek sa nachádza v doklade. Rovnako pri preceňovacích akciách je možné tlačiť cenu pred zľavou (preškrtnutú) a novú zľavnenú cenu aj s výškou zľavy.


6. Vy ešte prijímate tovar ručne?

Využite čiarového kódu minimalizuje chybovosť personálu pri zadávaní položiek do dokladov – kasa, skladové doklady, expedícia, inventarizácia, práca s cenou (kontrola).


7. Rýchla inventarizácia skladu

Kontrola musí byť, prečo ju neurobiť efektívnu a rýchlu. Vďaka čiarovému kódu je kontrola, či mimoriadna inventúra hračka.


8. Marketing cez čiarové kódy

Máte ležiaky na predajniach? Rýchla tvorba akcií, kde je možné nasnímať položky do dokladu akcie a vytvoriť tak rôzne marketingové akcie na vybrané produkty je teraz hotová za pár minút.


9. Mobilita je kľúč

Využitie mobilných terminálov v sklade, rýchlejšia manipulácia s tovarom, optimalizácia procesov cez využitie čiarových kódov je dnes kľúčom k úsporám a efektivite. Začnite aj vy využívať naše mobilné terminály.


10. Tlačte ich, kde sa dá

Využite možnosť tlače čiarových kódov na hlavičky dokladov – pokladničný doklad, expedičné doklady, tým aj preberajte doklady v ANS prostredníctvom čítačky čiarových kódov. Využitie pri reklamáciách, návratoch, dobropisoch, zákazkách. Ušetrite si prepisovanie, tipovanie a venujte sa predaju.


11. Dajte ich zákazníkom a predávajte

Zabudnite na čísla zákazníkov. Čiarovým kódom je možné identifikovať zákazníka prostredníctvom zákazníckej kartičky a evidovať tak jednoducho jeho obrat a vyhodnocovať jeho nákupy. Využite vernostný systém naplno. Čiarový kód využite aj na darčekové poukážky alebo kupóny, ktoré sa dajú využiť v ANS ako platidlá, alebo zľavy.


12. Motivujte zamestnancov čiarovým kódom

Rovnako je možné čiarovým kódom verifikovať prihlásenie pokladníka do kasy a evidovať tak na neho tržby. Vytvorte si motivačný systém a prideľte každému predavačovi čiarový kód. Zistite, kto sú vaši najlepší zamestnanci.


13. Nezabúdajme na FMCG

ANS takisto komunikuje so systémovými váhami a posiela dáta potrebné na tlač čiarového kódu z váh, následne kasa dekóduje hodnoty odváženého tovaru z vytlačeného čiarového kódu.


Ak ste sa našli v niektorom z vyššie menovaných možností využitia alebo by ste sa tam radi videli, napíšte nám a my vám radi ukážeme, ako môže An systems pomôcť rásť či zefektívniť procesy.